OP Suomenselkä -turnauksen karsinnan parhaat kohtaavat sunnuntain finaalissa.

Keilakausi lyhenee, oletko valmis?

Ei, en ole valmis. Eikä pienen paikkakunnan pieni yritys tahdo millään kestää keilakauden lyhenemistä. Ennen hiljaisuus alkoi kesäkuussa, ja kesti elokuuhun. Nyt, tällaisena keväänä, sesonki loppui maaliskuuhun, ja alkoi lämpimän syksyn vuoksi vasta marraskuussa. Ulkona viihtyvän ihmisen kannalta unelma, sisätekemisen yrittäjän kannalta täysi katastrofi. Vaikka kuinka tykkäisit ulkotekemisestä (kuten tykkään itsekin), niin pääsääntöisesti sisäpaikat eivät pysy hengissä puolen vuoden tuloilla, koska kulut juoksevat vuoden.

Mutta mitä tapahtui viime vuonna?

Kisa pelattiin edellisenä vuonna eri nimellä, mutta vastaavan turnauksen viime vuoden finalisteista on tänä vuonna lavalla Timo Koutonen, Antti Isomaa, Sonja Liimatainen, Risto Hautakangas, Joni Autio, Mauri Isoherranen ja Antero Erkkilä. Viime vuotiseen tapaan finaaliuusijoita on tasan puolet, joka on iso luku, kun karsijoita oli 46. Finaalin voittajan nimi on ollut kahtena edellisenä vuotena Timo Koutonen.

Viime vuoden finaaliennakon voit lukea tästä.

Viime vuoden finaalijuttu löytyy tästä.
Viime vuonna(kin) näyttää olleen tässä vaiheessa kautta hallinhoitajalla jo vähän muste vähissä.

Toistuvia kaavoja?

Tässä finaalissa on poikkeuksellisen paljon toistuvia kaavoja, tai niiden mahdollisuuksia.

  1. Marko Saarnin paluu ”rikospaikalle”. Täsmälleen viisi vuotta sitten Marko voitti täällä Haapajärven Talviturnauksen. Tuo kisa jäi mieliin koronarajoitusten sävyttämänä, ja itselleni on painunut syvälle muistijälkiin ehkä hieman dramaattisuutta hakevista kuvista, jotka kärkikolmikosta otin (tässä artikkelissa kuvana kaksikko). Oli hirveää aikaa yrittäjänä ja ihmisenä.
  2. Timo Koutonen on ollut kevättalvella vireessä, ja voittanut tämän turnauksen kahdella edellisellä kerralla. Tämänkaltaiset tuplat eivät ole tavallisia täällä.
  3. Antti Isomaalle kevättalven pelit ovat sopineet myös poikkeuksellisen hyvin. Vuonna 24 karsinnan ykköstila tuloksella 1469, -25 karsinnan ykkönen 1423. Tänä vuonna oli vasta toiseksi paras Antti Iso-, mutta teki kuitenkin karsinnan toiseksi parhaan tuloksen 1434.
  4. Joni Autio on ollut tässä turnauksessa kolme kertaa neljäs, ja kerran voittanut. Voitosta on nyt neljä vuotta, mutta tasaisen hyvä vire tähän aikaan vuodesta tietää hyvää.
  5. Sonja Liimatainen voitti tämän turnauksen 2019 ollessaan, luvalla sanoen, melkoisen raakile keilaajana. Viisi edellistä kisaa täällä ovat tuottaneet sijoitukset 1. 3. 1. – 1. Vaikka suurimman, eli Champin finaaliin ei selvinnytkään, niin tuossa on rekordia, johon kukaan muu ei ole pystynyt lähellekään peräkkäisissä kisoissa.
  6. Markku Puurunen voitti erikoiskisan Kajaanissa 2010-luvun alkupuolella. Arvatkaapas kuka oli tuolloin töissä ko. hallissa?

Olosuhde antoi mahdollisuuden kaikille

Pidin olosuhteesta. Monilla tavoilla pystyi tekemään tuloksen. Piti olla tossu oikealla lastulla, mutta tällä kertaa olosuhde ei muuttunut hirveän radikaalisti. Moni pelasi samalla pallolla koko kisaerän. Toki ihan vähän kulkeuman vuoksi pidemmälle liukuvat pallot tuottivat päänvaivaa monille, mutta yleensä parempi keilasuoritus tai pallonvaihto paluttivat kaatotrendin. Tulostaso oli suht. korkealla, ja ysi- tai kaatolyönnin ero oli todella pieni. Osa teki tarpeelliset oikeat muutokset ja ovat finaalissa, jotkut tyytyivät ysilyöntiin ja voivotteluun, ja löytyvät katsomosta.

Tämän olosuhteen erikoisuus oli 8-10 -reikä. Hirveän usein niitä ei yleensä näe, mutta tässä kisassa varmasti ainakin parikymmentä.

Keväällä olosuhde voi muuttua paljonkin. Tälläkin kertaa ulkolämpötila muuttui -20 ja +6 välillä. Viileiden öiden vuoksi olosuhde ei silti juurikaan muuttunut. Kosteus oli kisan alussa n.12% ja viimeisenä karsintapäivänä n. 25%. Korkeimmillaan 35%. Koko kisan ajan kosteus pysyi n. 20 prosenttiyksikön sisällä, jolla ei tässä hallissa ole juurikaan merkitystä. Finaalituloksia tehtiinkin tasaisesti pitkin kisaa. Päivän toinen hoito ei  myöskään vaikuttanut kovin erilaiselta, joten suoraan 2.vaiheeseen selvinneillä, ei pitäisi olla vaikeuksia löytää kaatopaikkoja.

Finaaliraja jäi ennakoitua hieman matalammalle, mutta tämä johtuu osittain pienestä suoritusmäärästä. Täydellistä sarjaa ei karsinnassa nähty, vaikka sitä odotin. Finaalissa tullee siihen ainakin mahdollisuus jollekin. Leikkurituloksia tuli tasan yksi koko kisaan, ja sekin oli kiinni 12:sta pisteestä. Tämäkin kielii siitä, että olosuhde ei hirveästi muuttunut kisan aikana, ja oli pelattavissa kaikilla tyyleillä. Yksi leikkuritulos kuuden viikon kisaan on harvinaisen vähän.

Muutama sana pääosan esittäjistä

Karsinnan perusteella on tällä kertaa tavallista vaikeampaa nostaa suosikkeja esiin. Kisan voi ihan aidosti voittaa kuka tahansa finalisteista. Harvoinhan minä muutenkaan oikein arvaan, mutta yleensä on kuitenkin jonkinlainen kuva potentiaalisista menestyjistä. Tehdäänkin tällä kertaa niin, että kerron kunkin keilaajan kohdalla, miksi juuri hän voisi voittaa kisan.

Antti Isomaa 1.jakson voitto 2822: Juuri tässä kisassa Antti on ollut jostain syystä parhaimmillaan. Antti voisi voittaa kisan, koska hänen pelipaikka ja -pallo ovat antaneet todella hyvin pelialuetta. Suorituksen taso ei ole tällä kaudella ollut vielä parhaimmillaan, mutta juuri tämä olosuhde antaa avaimet ihan mihin vain.

Antti Isoherranen 2.jakson voitto: 2818: Toinen Antti Iso- on pelannut todella vahvoja sarjoja tähän olosuhteeseen. Antti voi hyvinkin voittaa, jos palloarpa osuu oikeaan paikkaan. Tehnyt hirvittävän määrän isoja sarjoja. Huonoimpien sarjojen taso ratkaisee sijoituksen.

Tero Sipilä 1422: Tero teki huipputuloksen pitkästä aikaa täällä. Tekeminen oli rentoa, eikä muutoksia tarvinnut kovin paljoa tehdä. Tero voi voittaa, jos pystyy säilyttämään karsinnan kaltaisen rennon tekemisen. Tämän suhteen en näe ongelmia, koska voi lähteä finaaliin paineitta.

Marko Saarni 1394: Aiemmin täällä voittaneet ovat omissa papereissani vahvimmilla. Marko voi hyvin voittaa koko kisan, koska kokemusta on tästä hallista tältä vuodelta jopa kolmen lapun verran. Ihailtavan paljon eri halleja kiertävänä Marko osaa mukautua, ja katsoa pallon liikettä. Kun taitoa ja välineitä riittää, niin on vaikea keksiä miksi ei menestyisi. Voitto vaatii tietysti nappipäivää, niin kuin kaikilta muiltakin.

Antero Erkkilä 1371: Antero jaksaa joka kerta kiittää elämyksistä. Karsintalapussa elämyksiä varmasti riitti, kun finaalipaikan metsästys kulminoitui viimeiseen ruutuun. Tuosta kokemuksesta opit mukaan, niin Erkkisperän mies voi hyvin voittaa. Tikut lähtevät jälleen kerran vakuuttavasti, kunhan suoritus on kunnossa. Antero voi voittaa, jos ei takerru liikaa tulokseen, tai suoritukseen.

Markku Puurunen 1369: Aivan mahtava tuloskäyrän nousu kolmen kisaerän aikana. Liekö klassinen välineiden pallovarastossa vietetty yö tuonut pisteitä lisää. Markku voi voittaa, koska on parantanut peliään kuin sika juoksuaan pelattuaan enemmän sarjoja hänelle uudessa hallissa. Lisäksi vaikuttaa siltä, että ei juurikaan hermostu kovassa paikassa. Myös Markku kiertää ahkerasti eri halleja. Ei voi kuin ihailla, kun keilaaja varaa hotellihuoneen koko viikonlopuksi pelatakseen täysin vieraalla maaperällä, ja ottaa vielä vaimon mukaan. Eikä tämä rajoitu edes kuumeiseen finaalipaikan metsästykseen, vaan varasuunnitelmat kilpakeilaamiseen on luotu myös sen varalta, ettei finaalipaikka irtoa.

Ville Kaikkonen 1365: Estynyt finaalista.

Timo Koutonen 1363: Kahden edellisen vuoden voittaja on jälleen vahvoilla. Timo on vahva ehdokas voittajaksi, jos pystyy säilyttämään karsinnan vakaan tulostason. On tarvinnut vain pieniä muutoksia, ja kun toistaminen on rautaa, niin tulee olemaan vaikea kellistettävä finaalissa.

Tero Koivisto 1361: Kauden aikana on ollut epäTeromaiseen tapaan yllättävän paljon vaihtelua suorittamisessa. Nyt tuntuu taas kulkevan, ja perustasokin riittää korkealle. Tero voi korjata koko potin, jos pystyy keskittymään oikeisiin asioihin (ja pysyy hereillä).

Arto Saarilampi 1360: Olosuhde sopii oikein hyvin, ja nyt myös viimeiset sarjat ovat kulkeneet hyvin. Arto on osoittanut täällä aiemminkin, että pystyy pelaamaan pitkän päivän korkealla tasolla. Arto voi voittaa, koska hän syttyy finaaleihin aivan uudelle tasolle, ja olosuhteen muuttuminen ei ole nyt niin radikaalia.

Mauri Isoherranen veteraanipaikka 1348: Mauri on painanut aivan hirveitä sarjoja, ja vastapainoksi aivan hirveitä sarjoja. Mauri voi voittaa, jos välinevalinnat perustuvat tietoon, eikä fiilikseen. Eväitä on tehdä kovia sarjoja, jotka voivat kantaa voittoon saakka.

Risto Hautakangas cd-paikka 1346: Vähän vaihtelevaa tekemistä, mutta parhaimmillaan jälki on kovaa. Tässä kisassa ongelma on ollut se, että suoritus kärsii liikaa kun yritystä tulee lisää. Helppoa sanoa katsomosta, mutta jos pystyy säilyttämään rennon hyvän suorituksen, voi korjata koko potin. Vähemmän pohdintaa, enemmän hyvää suorittamista.

Joni Autio turbo 494: Joni ei ole vähään aikaan lappuja keilannut, mutta säännöllinen puulaaki on pitänyt virettä yllä, vaikka pikkupallon hakaaminen onkin ollut isommassa roolissa. Jonin voiton avaimet piilevät suorittamisessa. Lopputalven/kevään myötä keilasuoritus on mennyt turhan väkinäiseksi kovaa tulosta ajatellen. Joni voi hyvin voittaa, jos pystyy teknisesti samaan kuin alkutalvesta. Pallonvaihto ei korjaa tekniikkaa. Ja tekniikka on kaikki kaikessa, jos haluaa kymmenen keilaa nurin monta kertaa peräkkäin.

Sonja Liimatainen turbo 477: Sonja on ottanut ison harppauksen eteenpäin tekemisen tasaisuuden osalta, ja voidaan hyvin puhua läpimurtokaudesta. Aiemminkin tulos oli parhaimmillaan priimaa, mutta nyt tulee kisasta kisaan kovaa jälkeä. Täällä neljäs finaalipaikka viidestä mahdollisesta tällä kaudella, ja finaaliin selvittyään huonoin sijoitus on 3! Tämän kisan karsinta on mennyt vähän vaihtelevasti, mutta potentiaalia kovaan tulokseen on. Sonja voi voittaa, koska on voittanut täällä aiemminkin, ja finaali-ilme on yleensä karsintaa parempi.

Tsemppiä kaikille tasapuolisesti. Saa tulla kannustamaan.

Finaaliseuranta nettisvuillamme.

Seuraava kisa alkaa heti tiistaina. 4+4 sarjaa sähäkällä finaaliformaatilla. Kisakutsu nähtävillä Kilpailut -sivulla ja finaalin tulospohjassa. Split45 Spring! ja kaikkiin kauden kilpailuihin osallistuneiden Finaalien Finaali keilataan sunnuntaina 17.5.